Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular (Bireysel Terapi Süreci)

Benden ne bekleniyor?
Seanslar sırasında ve süreçte, günlük deneyimlerinizi özgürce anlatmanız ve paylaşmanız beklenmektedir. Deneyimleriniz sonucunda oluşmuş olan duyguları, korkuları, düşünceleri, anıları, rüyaları, beklentileri, umutları, hayalleri sözlü olarak ifade edebilmeniz, bunları yeniden anlamlandırmaya ve bunlar hakkında derin bir anlayış geliştirmeye yardımcı olacaktır. Varoluşçu terapi sürecinde ve sürecinin sonunda, geçmiş ve şimdiki olaylar için yeni bakış açıları kazanmış ve de buna bağlı olarak hayatınızı istediğiniz ve size anlamlı gelen şekilde kurgulamanız hedeflenmektedir.

Başlangıçta beni ne bekliyor?
İlk seans, bir değerlendirme olarak geçmektedir. Danışan ile terapist beraber çalışma, çalışılacak başlıklar, sıklık, ücret gibi konuları ilk seansta karara bağlar. Terapist veya danışan ihtiyaç duyarsa değerlendirme süreci bir seanstan uzun sürebilir. Danışan ve terapist beraber çalışmaya karar verdiklerinde terapi süreci başlamış olur.

Terapi ne kadar süre devam ediyor?
Varoluşçu Akademi’de ilke olarak ucu açık ve uzun dönemli bir çerçevede çalışmaktayız. Deneyimimiz, derinlikli dönüşümlerin yıllarla ölçülen sürelerde geldiğini göstermektedir. Bunun yanında, terapinin süresinin danışanın ihtiyaçlarına göre şekillendiğini de not etmek isteriz. Süreci bitirme özgürlüğü danışan ve terapist için her zaman mevcuttur. Terapi deneyiminizin iyi bir şekilde sonlanabilmesi için, süreci bitirme konusunu düşünmeye başladığınızda bunu terapistiniz ile paylaşmanızı öneririz. Terapistinizle ortak bir bitiş kararından sonra, terapistiniz sizden birkaç seans daha gelmenizi isteyecektir. Bu sonlandırma döneminde hem danışan hem de terapist son konular üzerine çalışır ve süreç boyunca açılan konular uygun bir şekilde kapatılır.

Ne sıklıkla geleceğim?
Derinlikli ve anlamlı bir süreç için, en az haftada bir seans yapılmasını önermekteyiz. Daha yoğun bir çalışma için haftada iki seans da yapılabilir.

Seanslar ne kadar sürüyor?
Seanslar zamanında başlar ve 45 dakika sürer. Geç gelinmesi durumunda, seans önceden belirlenmiş olan bitiş saatinde sonlanır.

Seanslar ne zaman oluyor?
Seans zamanları, danışan ve terapistin ortaklaşa uygun zamanları göz önüne alınarak belirlenir.

Seans ücreti nedir?
Varoluşçu Akademi’de çalışan tüm terapistler kendi ücretlerini belirlemektedir. Konu ile ilgili bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Seans ücretinde indirim mümkün mü?
İndirim yapma inisiyatifi terapistlerimizin tasarrufuna bırakılmıştır. Her terapistimiz sınırlı sayıda ve belli oranda indirim yaparak danışan görmektedir. Bu çerçevede terapistlerimiz müsaitliklerine göre indirim yapabilmektedir. Böyle bir ihtiyacınız varsa konuyu kendi terapistinizle görüşmenizi öneririz.

Seans iptal ve değişikliği olduğunda ne yapmam gerekiyor?
Seansınızı, öncesinde planlanan gün ve saatten 72 saat öncesine kadar iptal edebilirsiniz veya değiştirmek isteyebilirsiniz. Son 72 saat içinde yapılan iptal ve değişiklik isteklerinde danışan, gelmediği seansın ücretinden her koşul altında sorumlu olacaktır. Bu durum ile ilgili tek istisna, seansın aynı hafta içinde başka bir güne yeniden planlanabilmesidir. Ancak yoğun program nedeniyle bunun sıklıkla mümkün olmayabileceğini de belirtmek isteriz.

Terapiye nasıl başvuru yapabilirim?
Terapiye başvuru yapmak için Varoluşçu Akademi’yi arayabilir (İletişim) ya da internet sayfamızda bulunan “Randevu Talebi” linkine tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.