Levinas ve Psikanaliz: İleri Varoluşçu Analiz Eğitimi

Başvurmak için tıklayın.

Emmanuel Levinas Kimdir?
Günümüzde Litvanya sınırları içerisinde bulunan Kaunas şehrinde doğmuş olan Emmanuel Levinas, 20. yüzyılın en büyük filozofları arasında sayılmaktadır. Fransa’yı fenomenolojiyle tanıştıran Levinas, lisans ve lisansüstü eğitimini Strazburg Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Husserl ve Heidegger’in derslerine katılmak için Almanya’da bulunan Freiburg Üniversitesi’ne taşınmıştır. 1930 yılında Fransız vatandaşlığına kabul edilen Levinas’ın, İkinci Dünya Savaşı esnasında savaş esiri düşüp kamplarda çalışması, Yahudi kimliği sebebiyle eşi ve kızı dışındaki tüm ailesinin katledilmesi, felsefesinde köklü değişikliklere yol açmıştır ve özellikle Heidegger’in düşüncesi ile ciddi bir kopuş içerisine girmiştir. Bu dönemde şahit olduklarının ve maruz kaldıklarının etkisiyle etiği felsefenin bir dalı olarak ele almayı reddedip ilk felsefe olarak ele almıştır. Felsefesinin temel kaynakları arasında Husserl’in fenomenolojisi, Heidegger’in ontolojisi ve Talmud geleneği gösterilebilir. Kearney ile yapmış olduğu söyleşide Platon, Destarces, Kant ve Bergson’dan etkilendiği belirtmiştir. Levinas’ın temel kavramları, etik, Başka, Bütünlük ve Sonsuzluk, varlıktan başka, sorumluluk ve yüz olarak sayılabilir. Kıta Felsefesinin gizli prensi olarak anılan Levinas, her ne kadar adına çok sık rastlamasak da günümüz felsefe dünyasında her filozofun hesaplaşmak zorunda kaldığı çok temel metinler kaleme almıştır. 1995 yılında Paris’te yaşamını yitiren Levinas’ın ardından Jacques Derrida “Levinas’a Veda” adlı metniyle onun ve felsefesinin hakkını vermiştir.

Eğitimin Amacı
Levinas ve Psikanaliz: İleri Varoluşçu Analiz Eğitiminin amacı, Levinas’ın felsefesinin bize öğrettiklerinin dışına çıkmadan, psikanaliz ve psikoterapiye dair anlayışımızı derinleştirme çabasıyla bu büyük filozofun kavramlarının psikanalizdeki karşılıklarını aramak, ön kabullerle ele aldığımız analist/analizan, terapist/danışan ilişkisinin detayına Levinas’ın kavramları ışığında bakmak ve katılımcıların bu kavramları hem kendi hayatlarında hem de klinik çalışmalarında uygulamalarında rehberlik etmek olacaktır.

Eğitim Süresi
İleri Varoluşçu Analizi Eğitimi toplamda bir yıl sürmektedir. Her ayın bir Pazar günü, eğitim süresi 6 saat olarak tüm gün sürecek buluşmalarla 10 oturumda gerçekleştirilecektir. Eğitim takvimi ilerleyen günlerde açıklanacak.

Eğitim Şekli
Eğitim ağırlıklı olarak kuramsal konuların eğitimcinin seminerleriyle açımlanması şeklinde ilerleyecektir. Oldukça karmaşık olan kavramların özellikle psikoterapi pratiğindeki karşılıklarını katılımcılar için olabildiğince net ve anlaşılır kılmak ve katılımcıların psikoterapi pratiğine dair derinleşmelerini sağlamak eğitimin önceliğidir. Bu anlamda katılımcılarla beraber her oturumda bir grup psikoterapisi pratiği uygulanacaktır.

Eğitim Takvimi
Bütün buluşmalar ayda bir defa, 10:00-18:00 saatleri arasında gerçekleştirilir.
Buluşmalar 31 Ekim 2021, 28 Kasım 2021, 26 Aralık 2021, 30 Ocak 2022, 27 Şubat 2022, 27 Mart 2022, 24 Nisan 2022, 22 Mayıs 2022, 26 Haziran 2022 ve 24 Temmuz 2022 tarihlerinde gerçekleşecektir.
Buluşmalar Zoom üzerinden uzaktan eğitim formatında gerçekleştirilecektir.

Başvuru ve Kayıt
Bu eğitim sadece ruh sağlığı alanı profesyonellerine ve öğrencilerine açıktır. İleri eğitime katılmak için Temel Varoluşçu Analiz Eğitimini bitirmiş olmak veya ikinci eğitim yılına geçmiş olmak gerekmektedir. İlgilenen kişiler aşağıdaki adımları izleyerek başvuru sürecini başlatabilirler:

1. Websitesindeki elektronik başvuru formunu doldurarak başvurunuz için ilk adımı atabilirsiniz. Başvuru formu için: BAŞVURU FORMU

2. Mülakat randevunuz için Varoluşçu Akademi’den aranacaksınız.

3. Mülakat randevunuzda eğitmen ile telefonda öngörüşmenizi gerçekleştireceksiniz.

4. Mülakat sonucunuz mülakatınızın sırasında size bildirilecektir.

Ödeme Seçenekleri
Eğitimin aylık ücreti 750TL’dir (KDV dahil). İlk ödeme kayıt sırasında alındıktan sonra ödeme takvimi Ekim 2021-Haziran 2022 arasında devam edecektir. Kayıt sırasında tamamlandığı takdirde peşin ödemede %10’luk bir indirim ile eğitim ücreti 6.750TL’ye inecektir (7.500TL yerine).

Eğitmen

Bilâl Akyüz
Psikoloji lisans derecesini Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden fakülte ve bölüm birinciliğiyle almış ve uzmanlık çalışmalarını Okan Üniversitesi Travma Odaklı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programında tamamlamıştır. Uzun zamandır Lacancı psikanaliz, varoluşçu felsefe, postyapısalcı felsefe ve postmodern felsefe üzerine çalışmakta olup bu çalışmalarını psikoterapi pratiğine dair düzenlediği çalışma grupları ve eğitimlerle meslektaşlarıyla paylaşmaktadır. 2021 yılında kurucu ortağı olduğu Anlam Akademi’de psikoterapi pratiğini Samsun’da sürdürmektedir.