Hayatı Yaşama Kılavuzu – Özlem Leskay

Hayatı Yaşama Kılavuzu

Özlem Leskay

Yazının başından sonuna bir kılavuzdan daha fazlası.

Okuduktan sonra hayatınız değişecek mi?

Böyle bir garanti verilebilir mi?

Peki ya tecrübe?

Yaşayalım gitsin..

Bir çoğumuzun herhangi bir kitapçıda, raflara kısa bir göz attıktan sonra kolaylıkla bulabileceği türden ‘kişisel gelişim’ klişeleri. 10 adımda mutlu olmak, anı yaşamak, pozitif düşünmek, kaygımızı azaltmak ve geleceğimizi yönetmemiz adı altında bize sunulan bir dolu reçete.

Nasıl ki bir doktora gittiğimizde baş dönmemizi nasıl yaşadığımızı bizim anlatmamızı ister; önceki rahatsızlıklarımızı, kronik hastalıklarımızı bilmek isterse, bizler de bir başkasının sıkıntılarıyla, yaşadıklarıyla, fiziksel belirtileriyle derdimizi doktora anlat(a)mıyorsak; doktor da bize her hastasına verdiği tek bir mucize ilaç vermeyip, miktarını, muadili bir başka ilacı diğer fizyolojik sağlığımız ve psikolojik halet-i ruhiyemizi gözeterek seçiyorsa biz neden bir başkasının hayat tecrübelerinden yola çıkarak bize sunduğu önermeleri kabullenelim.

Doğrusu hepimiz çoğu zaman özellikle de hayatın belirsizliğine tahammül edecek direncimiz kalmadığında ya da kendimizi bir çıkmaz içerisinde doğruyu bulmak için debelenirken bu tarzda reçetelere ihtiyaç duyarız. Kendimize benzer hikayelerden benzer sonuçlar çıkarmaya çalışıp güvenli bir sonuç ararız. Bu kitapların hiçbiri bize hayatımızın daha ne kadar kötüye gideceği bilgisini vermediği sürece bizler de başkalarının sunduğu yolları denemek, deneyimlemek isteriz.

‘Bu dünyada yol gösterici bir işaret yoktur’ diyor Sartre.

Sartre’dan hareketle aslında biz terapistlerin özellikle de varoluşçu bakış açısıyla düşünen terapistlerin bu tür kılavuzlara çok da sıcak bakmamasının nedeni; herkesin tecrübesinin biricik ve kendine özgü olduğu, dolayısıyla da örnek alınarak ya da çeşitli ritüellerle benimseyerek yaşanılmayacağı görüşünden ileri gelmektedir.

Yani yaşadıklarımız, yaşadığımız biçimde yaşadıklarımızdır. Yani yürüdüğümüz yolda ihtiyaç duyduğumuz her ne ise yine bizim yürüdüğümüz yol üzerinde bir yerlerdedir. Raflarda benzer başlık altlarında aramamız bize kendi hayatımızı nasıl yaşamamıza dair birçok ipucunu verecektir.

Kitaplarda yazmayanı bile…