Begüm Ceren Yüksel Hakkında

Begüm Ceren Yüksel klinik psikolog, bağımlılık danışmanı ve psikoterapisttir. Bahçeşehir Üniversitesi’nde okuduğu çift ana dal programlarından fakülte ve bölüm dereceleri ile mezun olduktan sonra uzmanlığını aynı üniversitede Klinik Psikoloji alanında tam burslu olarak tamamlamıştır. Lisans ve yüksek lisans eğitimleri boyunca psikiyatri ve bağımlılık alanında stajlarını gerçekleştirmiştir. 

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi‘nde psikolog olarak 2019-2020 yıllarında çalışmıştır. Alkol ve madde bağımlılığı alanında yetişkin ve grup psikoterapileri, aile görüşmeleri gerçekleştirmiştir. Çalışması süresince Prof. Dr. Kültegin Ögel’in koordinatörlüğünde bağımlılıkla ilişkili projelerde aktif olarak rol almıştır. ‘Sesi Duyulmayan Takıntı: Obsesif Kompulsif Bozukluk’a Psikanalitik ve Varoluşsal Kuramlarla Bakış’ kitabının yazarlarından biridir.

Yüksel, eğitimi süresince Psikodinamik-Psikanalitik ve Varoluşçu terapi üzerine süpervizyon almıştır. ‘Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavisi Programı Uygulayıcı Eğitimi’, ‘Travma Tedavisinde Uzun Süreli Alıştırma Tekniği’nin Kullanımı’, ‘Bağımlılık Danışmanlığı’ ve ‘Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı’ eğitimlerini almış; ‘İleri Varoluşçu Terapiler Eğitimi: Felsefi Psikoterapi Nasıl Yapılır? Psikanalitik ve Varoluşçu Okuma Grubu’nu tamamlamıştır. An itibariyle “Temel Varoluşçu Analiz Eğitimi”ne devam etmektedir. 

2021 yılı itibariyle çalışmalarını Varoluşçu Akademi bünyesinde sürdürmektedir. Bireysel psikoterapi seanslarını Psikodinamik ve Varoluşçu yaklaşımları temel alarak yürütmektedir.